Technológie

10 dôvodov, prečo je UV tlač in

10 dôvodov, prečo je UV tlač in

IMG_1347 copy
UV lampy sa dnes nepoužívajú len pri gélovej manikúre. Využitie našli aj v tlačiarenskom priemysle – v UV tlačiarňach, ktoré sú ideálne na potlač reklamných predmetov. Táto digitálna technológia využíva na vysušenie atramentu a jeho fixáciu na podkladový materiál práve ultrafialové žiarenie. Potláčané predmety sú vďaka tomu okamžite suché a môžu bez zbytočného čakania putovať priamo k zákazníkovi.

Aby ste sa v tejto modernej technológii zorientovali, spísali sme pre vás 10 najväčších výhod, ktoré UV tlač ponúka:

1. Kvalitná kresba a vysoké rozlíšenie

Špeciálny atrament citlivý na UV žiarenie sa okamžite po vystavení alfa vlnám mení z tekutiny či pasty na tuhú hmotu. Tento polymerizačný proces trvá iba 0,02 sekundy.

Malé kvapôčky vlhkého atramentu sa nestihnú odpariť ani rozptýliť do okolitého prostredia, vďaka čomu sa dajú UV tlačou dosiahnuť oveľa jemnejšie detaily, kvalitná kresba a nehrozia absolútne žiadne známky pruhovania.

2. Potlač už od 1 kusu

Ak potrebujete potlačiť malé množstvo reklamných predmetov, bude pre vás UV tlač jednoznačne najvhodnejšia, no aj pri väčších objemoch sa táto technológia cenovo vyrovná klasickým tlačovým metódam.

3. Akýkoľvek povrch

UV atrament je kompatibilný s pevnými aj pružnými materiálmi, takže umožňuje potlač na akryl, hliník, kartón či polystyrén. S prehľadom však poradí aj so sklom, plastom, textilom, drevom, keramikou a lepenkou.

4. Odolnosť

Potlač je svetlostála, odolná voči vode, mechanickému aj chemickému poškodeniu abez ďalšej úpravy či laminovania je vhodná aj na vonkajšie použitie.

Infografika UV tlač_final

5. Nízka prevádzková teplota

Veľkým plusom UV tlače je nízka operačná teplota. LED žiarovky, ktoré sú „studeným zdrojom svetla“, umožňujú tlač na prístroje citlivé na teplo či menšie elektronické komponenty, ktoré by sa pri inej tlačovej technológii mohli poškodiť. Dobrým príkladom je napr. powerbanka, ktorú sme pre vás na ukážku potlačili.

6. Vysoká rýchlosť a operatívnosť

Výhodou je aj jednoduché nastavenie a rýchlosť tlače. Povrch predmetov nie je potrebné nijako dopredu upravovať. Nie je potrebná žiadna zložitá príprava a samotná tlač je hotová v priebehu pár minút.

UV LED lampy s výdržou 10 – 20 000 hodín umožňujú nepretržitú prevádzku. Netreba čakať, kým sa zahrejú alebo ochladia, čo zabezpečuje plynulosť celého procesu.

7. Tlač do výšky 10 cm

Naša tlačiareň VersaUV LEF-20 umožňuje potlačiť akýkoľvek predmet s rovným povrchom až do výšky 10 cm. Nemá problém ani s nerovnými objektmi, pokiaľ výškové odchýlky povrchu nepresiahnu 2 mm.

Tlačová plocha má rozmer 330 x 508 mm. To znamená, že naraz je možné potlačiť jeden predmet s takýmito rozmermi alebo desiatky menších. Perá, odznaky, USB kľúče alebo golfové loptičky, pričom na každej môže byť vytlačený iný motív.

8. Biele na čiernom

Určite ste sa už niekedy zamýšľali nad tým, ako vytlačiť bielu farbu. Klasické tlačiarne disponujú iba náplňami vo farebnom spektre CMYK, takže bielu farbu namiešať nedokážu.

Pri UV tlačiarni to však nie je žiadny problém, obsahuje totiž aj náplň s bielym atramentom. Ten je so svojou silnou krycou schopnosťou ideálny na potlač tmavých a priehľadných materiálov. Najprv sa vytlačí podkladová biela vrstva a následne sa nenesie druhá, farebná. Bielou farbou sa však dá tlačiť aj samostatne.

9. Špeciálne efekty

UV tlačiareň má navyše k dispozícii aj priehľadný UV lak. Disponuje 72 textúrami, ktoré sú okamžite pripravené na použitie. Dodajú potlači vysoký lesk, reliéfny alebo matný efekt a navyše posilnia jej odolnosť.

Je možné naniesť ich na akúkoľvek časť potláčanej plochy. Pri čiastkovom pokrytí hovoríme o tzv. parciálnom laku, ktorý potlači dodá plastický rozmer.

10. Ekologickosť

Ultrafialová tlač patrí medzi najmodrenejšie na trhu. V porovnaní so solventnou tlačou je viditeľne kvalitnejšia aj ekologickejšia. Mnohé laserové a atramentové tlačiarne totiž dodnes používajú atrament s obsahom riedidla. Jeho odparením sa farba zafixuje na potláčanom povrchu, spolu s ním sa však uvoľnia aj prchavé organické látky (VOC), ktoré poškodzujú životné prostredie.

UV atramenty sú oproti tomu úplne neškodné. Takéto tlačiarne neprodukujú emisie, žiadne teplo ani zápach a navyše majú nízku spotrebu elektrickej energie.

Kedy je pre vás vhodná UV tlač:

• Keď potrebujete potlačiť reklamné predmety.
• Keď potrebujete, aby bola potlač odolná a kvalitná.
• Keď potrebujete tlačiť na netypický, tmavý alebo priehľadný materiál.
• Keď potrebujete tlačiť bielou farbou.
• Keď chcete potlačiť malé množstvo predmetov.
• Keď potrebujete tlačiť na predmety citlivé na teplo.
• Keď potrebujete potlač, ktorá toho veľa znesie.
• Keď potrebujete viacero variantov v rámci jednej objednávky.
• Keď chcete dosiahnuť pôsobivý výsledok.

Comments